مطلب وبلاگ

تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون

تفاوت میان طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟ این یکی از سوالاتی است که بسیاری از مردم یا طراحان مطرح می‌کنند. در اینجا، به پرسش شما پاسخ داده شده است. هنگامی که بسیاری از مردم اصطلاح “طراحی داخلی” را می‌شنوند، اغلب به  چالش‌های “تغییر اتاق” یا پروژه‌های دکور فکر می‌کنند. اما چیزی که آنها در واقع به آن فکر می‌کنند دکوراسیون داخلی است.

در حالی که دکوراسیون در ایجاد فضاهای نشیمن کاربردی و زیبا نقش دارد، کار یک طراح داخلی از جنبه‌های مهم با دکوراسیون داخلی متفاوت است. بنابراین، تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی در مقابل تزئینات به طور خلاصه

در حالی که در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی همپوشانی وجود دارد، اما اساساً متفاوت هستند. طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار افراد برای ایجاد فضاهای کاربردی در یک ساختمان است، در حالی که دکوراسیون داخلی مبلمان یا آراستن یک فضا با عناصر تزئینی برای دستیابی به زیبایی خاصی است. به طور خلاصه، طراحان داخلی ممکن است تزئین کنند، اما دکوراتورها طراحی نمی‌کنند.

کاری که طراحان داخلی انجام می دهند

فرآیند طراحی داخلی از یک روش سیستماتیک و هماهنگ – شامل تحقیق، تجزیه و تحلیل و ادغام دانش در فرآیند خلاقانه – برای تامین نیازها و منابع مشتری پیروی می‌کند.

طراحان داخلی چه در یک فضای شرکتی یا مسکونی کار کنند، با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. از جمله، با به کارگیری راه حل‌های خلاقانه و فنی در ساختاری که عملکردی، جذاب و مفید برای کیفیت زندگی و فرهنگ ساکنین باشد، دچار تعارض می‌شوند.

طراحان باید به پوسته ساختمان پاسخ دهند و با آن هماهنگ باشند. همچنین لازم است موقعیت فیزیکی و بافت اجتماعی پروژه را تصدیق کنند. آن‌ها با اجرای راه حل‌های سنجیده می‌توانند فضاهایی را ایجاد کنند که تجربیات افراد ساکن در آنها را تا حد زیادی بهبود بخشد.

به عنوان مثال، تحقیقات زیادی در مورد چگونگی تأثیر عناصر طراحی در مؤسسات بهداشتی بر بیماران انجام شده است. مثلاًبهبودی بیماران جراحی که در اتاق خود منظره‌ای از مناظر داشتند، سریع‌تر از بیمارانی که این کار را انجام نداده بودند بهبود یافت.

مطالعه دیگری درباره نوزادانی که چرخه‌های نور روز را دریافت می‌کردن انجام شده است. این گروه، زودتر از نوزادانی که در معرض نورهای ثابت و کم نور بیمارستان بودند، چرخه بیداری و خواب خود را ایجاد کردند.

الزامات حرفه ای برای طراحان داخلی

به دلیل پیچیدگی نقش خود، عموماً از طراحان داخلی انتظار می‌رود که به سطح تحصیلات بالاتری نسبت به دکوراتورهای داخلی دست یابند که نیازی به آموزش رسمی یا مجوز ندارند.

علاوه بر یادگیری اصول به کارگیری دانش جمع‌آوری شده در فرآیند خلاقانه طراحی یک فضا، طراحان باید به قوانین و الزامات مقرراتی نیز پایبند باشند و اصول پایداری محیطی را تشویق کنند.

بسیاری از ایالت‌های ایالات متحده و استان‌های کانادا قوانینی را درباره مجوز طراحان به تصویب رسانده‌اند. از جمله اینکه طراحان داخلی را ملزم به داشتن مجوز یا ثبت‌نام می‌کند – مستند آموزش و آموزش رسمی آنها – و بسیاری از آنها به طور خاص نیاز دارند که همه طراحان داخلی مجرب برای نشان دادن تجربه و صلاحیت‌های خود گواهی NCIDQ را دریافت کنند.

پاسخ دهید